Andora

Ülkeler Rehberi

Andora Neresidir Başkenti Para Birimi Dili Yeri Nüfusu Dini Hakkında Bilgiler


ANDORA
Yüzölçümü : 485 km²
Nüfus : 58.600
Başkent : Andorra-la-Vieille
Önemli Şehirleri : Andorra-la-Vieille, Les Escaldes, San Julian de Loria.

Yeri : İspanya-Fransa sınırında, Pireneler üzerinde yer alır. Andora adı Arapça’dan gelir ve “ağaçlar ülkesi” demektir. Ama günümüzde ağaç kalmamıştır.


Andorra la Vella, Andorra’nın güneybatısında, 42°30′K 1°30′D[1] koordinatlı yerde bulunur. Valira del Nord ve Valira del Orient adlı iki dağ akarsuyunun Valira Nehri’ni oluşturmak üzere birleştikleri noktada bulunur. Escaldes-Engordany yerleşim alanıyla yan yanadır. 1023 metrelik rakımıyla Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti ve popüler bir kayak merkezidir.

Soğuk kışlar ve ılık, daha az yağışlı yazlarla ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklık ortalaması ocak ayında -1 °C, temmuz ayında ise ortalama 20 °C’dir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 808 milimetredir.

En yakın havaalanları olan Toulouse, Girona, Perpignan (Perpinyà) ve Barselona havalimanlarına arabayla üç saatlik mesafededir. Havaalanı bulunmamasının sebebi az nüfuslu bir kent ve dağlık yeryüzü şeklidir. Şehirde aynı zamanda bir tren istasyonu yoktur, bunun yerine Fransa’daki L’Hospitalet-près-l’Andorre’deki tren istasyonuna otobüs servisi vardır. Buradan Paris ve Barselona’ya tren servisi vardır.

Andorra’nın asıl sakinleri olan Katalanlar, şehir nüfusunun %33’ünü oluşturur. Çoğunluk %43 ile İspanyollarda olup kayda değer miktarda Portekizli (%11) ve Fransız (%7) azınlığı da bulunmaktadır. Resmi dil olan Katalanca’nın yanı sıra İspanyolca ve Fransızca da konuşulur. Sakinlerinin çoğunluğu Katoliktir. Ortalama yaşam süresi 80 yıldan fazladır.