Almanya

Ülkeler Rehberi

ALMANYA

Yüzölçümü : 344.360 km²

Nüfusu : 76.898.000

Başkent : Bonn

Önemli Şehirler : Bonn, Berlin, Köln, Hamburg, Münih, Essen, Franfurt, Dorthmund, Düsseldorf, Stuttgart, Leipzig, Dresden, Magdeburg, Rostoek, Erfurt, Brandenburg, Bremen, Hannover, Nürnberg.

Yeri : Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, Avusturya, Danimarka ile komşudur.

Dil : Almanca

Din : Protestan, Katolik

Para birimi : Alman Markı, Avro

Önemli coğrafi yerler : Neisse ırmağı, order ırmağı, Erzgebirge dağları, Elbe ırmağı, Ren ırmağı, Mosel ırmağı.

NEUSCHWANSTEIN KALESİ (1869-1886 Almanya)

Neuschvvanstein ve Hohenschwangau kaleleri, Füssen kasabası ve Avusturya sınırı yakınındaki Bavyera Alpleri’ndedir.

Neuschwanstein, bir fantezinin gerçeğe dönüşmüş hali -küçük kule ve balkonların olduğu, Bavyera Alplerindeki ağaçların üzerinden yükselen bir peri masalı kalesi. Engin ve dayanıklı kalenin yapımı 17 yıl sürdü. Bavyeralı Kral II. Ludwig’in romantik Alman efsanesini canlandırdığı inanılmaz bir sahne tasarımı (Münihli öncü manzara ressamı Christian Jank’ın eseri). Ludwig, Hohenschwangau’da babası II. Maximilian tarafından restore edilen, duvarları Lohengrin efsanesini konu alan tablolarla süslü bir ortaçağ kalesinde büyümüştü. Alman mitolojisine kendini kaptıran kral, kendini Swan şövalyesi Lohengrin ile özdeşleştirmişe benziyor. 1861’de izlediği Wagner’in Lohengrin operası onu büyüledi ve üç yıl sonra 18 yaşında tahta oturduğunda ilk yaptıklarından biri, Wagner’i emirle seyircinin huzuruna davet edildi. İdaresindeki onca para ve bir kralın sahip olabileceği güçle, Wagner’in patronu oldu, borçlarını ödedi ve bestecinin yanıp tutuştuğu bir salon ve festivali ona bağışlayacağına söz verdi. Wagner sahnede Alman efsanesini canlandırır, iyi ve kötünün mücadelesini seyirci önünde sergilerdi. Bu arada Ludwig, eski Alman şövalyelerine değer harika bir kale yaptırıyordu. 19. yüzyılın sonunda bu tarz bir şeye ilgi pek yoktu. Ludwig’e Deli Kral deniyor ve gerçekle pek bir bağı olmadığına inanılıyordu. Giyinip kuşanma merakı ve tuhaf yaşam tarzına rağmen, (bütün gün uyumak ve yemek masasında XIV. Louis’nin hayaletini ağırlamak) Bismarck gençliğinde onu açık fikirli olmasından dolayı takdir etmişti -yine de hayatının sonlarına doğru deliliğinden şüphe edilmiyordu. Kralın yatağını yapmak için 15 adamın 4.5 yıl boyunca çalıştığı söylenir. Kalenin içinde, şarkıdan da içine alan, Fas-gotik-barok tarzlarının bir karışımı göze çarpıyor: Bizans zarafetiyle döşenmiş bir taht salonu ve Wagner gösterilerinin yapıldığı, görkemli bir şekilde aydınlatılan devasa Singers’ Hall. Ludwing’in ortaçağ zevki, onu modern teknolojiden yararlanmasına engel olmadı. Kalede gelişmiş ısıtma sistemi (sıcak hava sirkülasyonu) vardı; mutfakta sıcak ve soğuk su akıyordu.

Peri masalı sarayına rağmen, kral mutlu bir yaşam sürmedi. 1886’da buraya taşındıktan üç ay sonra, yöneticilik yetisi olmadığı ilan edildi. Bundan hemen sonra tahttan çekildi.